wszystko o splotach

To prawdopodobnie najbardziej niezrozumiałe pojęcie w całej branży! Ilość splotu dotyczy po prostu liczby splotów na jednym calu kwadratowym tkaniny. Może ona wynosić od poniżej 200 do niewiele ponad 1000.
Nie ulega wątpliwości, że większość klientów uważa, że im większa ilość splotu, tym lepsza jakość pościeli. W rzeczywistości ten pogląd nie jest w pełni prawdziwy. W poniższym artykule odsłaniamy prawdę na temat tego wskaźnika. Zacznijmy od początkowych pojęć: bawełna i przędza.

Najważniejsze parametry

Typ bawełny

Długość włókien

Przędza

Ilość splotu

Jakość włókien

Egipska bawełna to jeden z najlepszych materiałów do produkcji pościeli najwyższej klasy.

Chcąc spojrzeć na ilość splotów jako wskaźnik jakości, należałoby zacząć od analizy samej bawełny. Najlepsza pościel powstaje z jej długowłóknistej odmiany - im włókna dłuższe, tym lepszą przędzę można z nich wyprodukować. Z bawełny takiej jak egipska lub Pima daje się wytworzyć nieprzerwane włókna, a to z kolei pozwala na zwiększenie ilości splotów na cal kwadratowy.

Long staple fibers with fewer splices

Short staple fibers

Im dłuższe włókna, tym mocniejsza i bardziej luksusowa będzie tkanina. Krótkie włókna na dłuższą metę wytwarzają sploty, które czynią tkaninę słabszą.

Liczba warstw

Bardzo często zdarza się, że pościel o gęstości splotów 300 będzie przyjemniejsza w dotyku niż ta o współczynniku 1000. Jako że to pojęcie stało się marketingowym sloganem, obecnie wiele firm stara się przykuć uwagę klientów coraz to wyższą liczbą. Powoduje to powstawanie pościeli z wysoką ilością splotów, które jednocześnie w najlepszym przypadku sprawiają takie samo wrażenie jak produkty o niższych wskaźnikach. Aby to zrozumieć, należy przyjrzeć się częściom składowym wskaźnika, który rozumiemy jako ilość splotów. Pochodzi od liczby osnów i splotów, tzw. picków i warstw, które oznaczają liczbę przędzy splecionych w celu uzyskania pojedynczego splotu. Tkaniny mogą składać się z jednej, dwóch lub wielu warstw. Dwuwarstwowość oznacza, że w celu otrzymania tkaniny spleciono 2 przędze. Aby uzyskać wyższą gęstość splotów, wiele firm nie tylko dodaje do swoich produktów tzw. picki, ale również używa dwóch lub trzech warstw.

Single - ply yarn

Double - ply yarn

Multi - ply yarn

W firmie Evencki używamy jedynie jednowarstwowej przędzy, z której uzyskuje się najlepsze i najbardziej wytrzymałe sploty. Dzięki zastosowaniu egipskiej bawełny nasze pościele są również miękkie i lekkie.

Najlepsze sploty

Najlepsze i najbardziej luksusowe pościele wytwarzane są z najlepszych splotów, powstałych z jednowarstwowej i długowłóknistej bawełny (np. egipskiej). Oznaczenie splotu za pomocą liczb 80 lub 60 informuje o rozmiarze przędzy i często takiego rodzaju materiał jest używany do wytwarzania najlepszych pościeli. Dla porównania, splot o oznaczeniu 20 to materiał zwany juta. Im większy symbol, tym lepsza, lżejsza i bardziej miękka będzie tkanina.
Evencki współpracuje jedynie z tkaczami używającymi najlepszych, jednowarstwowych tkanin 60 i 80 oraz długowłóknistej bawełny aby wyprodukować pościel o możliwie najlepszej jakości. Oferujemy Wam spełnienie marzeń - pościele wprost z włoskich tkalni!

Ilość splotów

Jeśli założymy, że wszystkie elementy pościeli (takie jak splot, tkalnia, warstwy i rodzaj bawełny) są takie same, gęstość splotu będzie decydować o miękkości, jedwabistości i … cenie. Często mamy jednak do czynienia z przekłamaniami, jeśli chodzi o gęstość splotów. Wynikają one z powszechnej praktyki łączenia liczby splotów i warstw w celu „podrasowania” pościeli niższej jakości.

150 poprzecznych + 150 pionowych = ilość splotu 300 jednowarstwowej pościeli

100 pionowych + 100 poprzecznych = ilość splotu trzywarstwowej pościeli:
200: reklamowana jako 600

Pościel o ilości splotów 300 (z lewej) jest lepsza od tej reklamowanej jako 600. Jest również jednowarstwowa, wyższej jakości, a co za tym idzie - gładsza.

Ostatnia uwaga!

Nie chcielibyśmy wyjść na snobów, jeśli chodzi chodzi o kwestię ilości splotów. Niska jest również OK, bo wiąże się z niższą ceną i więcej osób stać na taką pościel. Mamy jednak nadzieję, że w tym artykule udało nam się wyjawić nieco prawdy na temat bardzo wysokich ilościach splotu i wysokiej jakości pościeli, w które naprawdę warto zainwestować.